Çıkışta Ödemeli Ücretli Otopark Sistemleri

Çıkışta ödemeli ücretli otopark sistemleri, ücretli otopark sistemleri içerisinde en yaygın olarak kullanılanıdır. Ziyaretçilerin kullanmış olduğu ücretli otoparklar ve daimî kullanıcılar, yani abonman geçişler için harika bir seçenektir. Çıkışta ödemeli ücretli otopark sistemleri, kesintisiz ve yüksek performanslı olarak çalışmasına devam etmektedir. Çıkışta ödemeli ücretli otopark sistemlerinin çalışması en çok merak edilen konudur. Bu sistemleri giriş ve çıkış olarak ayırmaktayız. Yani otopark çıkışı ve otopark girişi. Çalışması ve kurulumu ise aşağıda anlatacağımız gibidir.

Otopark Girişleri:

Otoparkların girişlerine öncelikle geçiş mesafesine uygun olan kola sahip bariyerin montajı yapılır. Bu bariyerlerin kolları altına emniyet fotoseli takılır. Emniyet fotoseli, araçlar yokken kaçak bilet alınmasını engellediği için açık olan kol altından geçiş yapacak olan veya geçişini tamamlamış olan araçların üzerinde bariyerlerin kolunun düşmesini engelleyecektir. Giriş otopark bariyerinin yanı başına otopark bilet verme makinası ve sürekli kullanan araçlar için abone kart okuyucusu takılması gerekmektedir. Giriş yapacak olan bilet verme makinasından karton ya da kâğıt bilet alınarak, otopark bariyerinin açılması sağlanmaktadır. Eğer giriş yapacak olan kişiler aboneyse, abone kart okuyucusuna kartını okutarak giriş yapabilmektedir.

Otopark Çıkışları:

Otopark içerisinde belirli bir süre kalmış olan araçların çıkıştaki ödeme noktasına yaklaşarak, girişte almış oldukları otopark bileti görevliye uzatılır. Göreli bileti barkod okuyucusu ile okur ve bilgi otopark otomasyonu yazılımına aktarılmaktadır. Programın çıkış zamanından giriş zamanını çıkararak, içeride kalınmış olan net zaman bulunmaktadır. Daha önceden de girilen saatli ücretlere göre toplam ödenecek olan bedel gösterilir. Bu bedeli alan mobadaki görevli, “enter” tuşuna bastığı için çıkış otopark bariyeri açılar ve geçişe imkân verilir. Daimî olan aboneler için ise çıkış noktasındaki kart okuyuculara kartlar okutularak geçiş yaparlar. Otopark girişlerine ya da çıkışlarına opsiyonel olarak LCD ekranların konulması da mümkündür. Bu sayede girişteki doluluk oranıyla birlikte, istenilen mesajlar kullanıcıların dikkatine sunulabilir.

Top